STEM – урок-гра з екологічних питань «Зелена хімія»

«Пластик або папір: що більше шкодить довкіллю»

 

Про матеріал:

За допомогою гри визначається поняття "Зелена хімія", мета, принципи та значення зеленої хімії для людини та довкілля у сучасному світі, важливість переробки макулатури та пластмаси для довкілля.

Тема уроку: «Зелена хімія»

Цілі уроку: Формування предметних та ключових компетентностей:

екологічна грамотність;

підприємливість та ініціативність;

розкриття поняття «Зелена хімія»;

інформаційно-цифрова компетентність;

здорове життя;

уміння вчитися впродовж життя;

розширити знання здобувачів освіти про роль хімії;

розвивати мислення у пізнанні новітніх глобальних завдань, які постають у сучасній науці ‒ хімії;

розвиток екологічного мислення здобувачів освіти, на прикладі переробки макулатури та пластмасових виробів, економія енергії і сировини в промисловості та побуті.

Тип уроку:  урок - гра

Обладнання:  наукові статті, відео - матеріали,  малюнки.

Форма роботи: робота з малюнками, схемами, відео – матеріалами та QR –коди.

Очікувані результати: здобувачі освіти професії «Машиніст папероробної та картоноробної машини" вивчають шляхи покращення навколишнього середовища (за допомогою «Зеленої хімії» (переробка макулатури та пластмаси і тд.); вивчають, що таке «Зелена хімія» та принципи її роботи; усвідомлюють роль органічної хімії; підсилюють знання про властивості речовин, які впливають на власне здоров’я і довкілля.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення мети, теми і завдань уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Викладач.

 

Ведучий.

Доброго дня, діти! Як відомо усім нам, що екологічна ситуація у нашій країні є критичною, а виправити можемо лише самі. Коли кожен зрозуміє, що потрібно ставитися до навколишнього середовища та його багатств розумно, берегти усе живе, тоді ми зможемо зупинити необоротні процеси. На нашому заході сьогодні ми дізнаємося, що таке «Зелена хімія», і як вона може допомогти у збереженні екології.

            Група поділяється на дві команди. Кожна обирає назву. Та змагаються на обізнаність з питань «зеленої хімії».

                                                           «Зелена хімія»

1 тур.

Командам по черзі ставляться запитання. У випадку відсутності відповіді, відповідають вболівальники чи супротивники. За кожну правильну відповідь команді присуджується 1 бал.

Запитання:

1. Як ми розуміємо, що таке – «Зелена хімія»?

2. Чому ми маємо потребу в зеленій хімії?

3. У чому полягає різниця між наукою про навколишнє середовище і Зеленою хімією?

4. Назвіть декілька принципів Зеленої хімії?

Відповіді:

1. «Зелена хімія» є принципово новим інноваційним підходом до скорочення або повної відмови від використання небезпечних і токсичних хімічних речовин. Зелена хімія - це принципово новий підхід до вирішення екологічних проблем, що полягає у використанні чистих і таких, що менш забруднюють навколишнє середовище промислових процесів і гарантує, що виробники беруть на себе відповідальність за вироблювані продукти.

            2. Споживачі часто не мають повної інформації про хімічні речовини і продукти або про можливі негативні наслідки, викликані цими хімічними речовинами. З тисячами хімічних речовин, які ми використовуємо сьогодні, абсолютно неможливо, та і не потрібно, розбиратися звичайним людям. Саме Зелена хімія є довгостроковим важелем управління охороною навколишнього середовища, сприяє суспільній охороні здоров'я і допомагає зберегти навколишнє середовище для майбутніх поколінь.

            3. Обидва цих напрями спрямовані на пошуки шляхів, які зроблять світ краще. Вони, безумовно, взаємозв'язані один з одним. Наука про охорону навколишнього середовища встановлює джерела, роз'яснює механізми і оцінює проблеми навколишнього середовища. Зелена хімія шукає шляхи вирішення цих проблем, створюючи безпечні альтернативні технології. Слід пам'ятати, що не дивлячись на загальні глобальні цілі, зелена хімія і хімія про навколишнє середовище - це різні науки. Мета зеленої хімії - запобігання забрудненню в процесі створення хімічних продуктів або процесів, тобто запобігання забрудненню на самих початкових стадіях планування і здійснення хімічних процесів.

            4.  Атомна економія, запобігання нещасних випадків, запобігання відходів, енергетична ефективність і тд.

 


2 тур.   

Пластик або папір

1. Пластик або папір: що більше шкодить довкіллю?

2. Яка країна є світовим лідером з використання паперу?

 (Додається по 2 бали)

Відповіді:

1. З метою боротьби з пластиком в Європейських супермаркетах ще кілька років тому перестали пропонувати поліетиленові пакети: замість них покупці можуть придбати паперові. Однак чи є вони такими екологічними, як вважається? DW розбиралася, чи справді папір і картон завдають меншої шкоди довкіллю, ніж вироби з пластику, і чи існує альтернатива виробам з деревини. У FÖP побоюються, що поганий імідж пластика також може призвести до того, що споживачі стануть дедалі частіше використовувати папір як пакувальний матеріал. Тим часом багаторазовий пластик завдає набагато меншої шкоди екології, ніж папір - принаймні, якщо його не переробляють.

Одним з негативних прикладів екологи називають паперові пакети, які можна придбати в багатьох Європейськихких супермаркетах. Їхній коричневий колір не означає, що вони виготовлені з переробленого паперу. Якраз навпаки: в німецькій екологічної організації Deutsche Umwelthilfe (DUH) пояснюють, що для виробництва цих пакетів використовуються особливо довгі і міцні целюлозні волокна.  

2. Німеччина - світовий лідер зі використання паперу

У той же час споживання паперу в світі продовжує стрімко зростати. У 1980 році населення планети загалом витратило близько 170 мільйонів тонн, а у 2017 році - понад 423 мільйони тонн цього матеріалу.

При цьому світовим лідером з використання паперу на душу населення стала Німеччина: в 2018 році цей показник склав тут 241 кілограм. У цій невтішній статистиці ФРН обійшла навіть США, які посіли друге місце в списку: на одного американця в рік припадає 211 кілограмів витраченого паперу та картону. Фахівці FÖP зазначають, що, хоча у ФРН здебільшого використовують деревину зі Скандинавії, чверть целюлози постачається з Бразилії.

 


 

3 тур.  

Перша інноваційна еко-акція з доповненою реальністю

Роздаються картки з QR кодом на гру, яка навчає сортувати сміття за допомогою телефону. (Додається по 2 бали).



1. Для чого важливо сортувати сміття?

2. Які знаєте шляхи?

Відповіді:

1.      Сортування сміття та кольорові баки у дворах комусь нагадують квест чи гру, в якій ти береш участь, але правил достеменно не знаєш. Здавалося б, колись було все простіше – зібрав сміття, вийшов у коридор та спустив у загальний сміттєпровід всі відходи в одному пакеті. Зараз існують декілька компаній, які переробляють сміття. Для того вони встановлюють кольорові контейнери для роздільного збору сміття. Коли сміття розподілено правильно відразу компаніям легше відправити відходи на переробку, аніж спочатку працівники пересортують вручну.

2.      Потрібно ще вдома сортувати відходи в різні контейнери або відра. Скло до скла, папір та картон – до паперу, консерви та металеві вироби і тд. Пластикові вироби краще просушити. Батарейки завжди окремо збирати.



4 тур.  

Загроза для "зелених легенів планети"

1. До яких наслідків призводить масова вирубка лісів та джунглів для вироблення паперу?

2. Скільки відсотків усіх пралісів планети вже знищені?

(Додається по 1 балу)

Відповіді:

1.      До вимирання багатьох видів рослин і тварин.

2.      80%. Щороку в усьому світі приблизно вирубується 13 мільйонів га лісу

 

Посилання на відео для перегляду:

https://youtu.be/vseW-IBUra0

 

5 тур.

Щодо паперових пакетів

1. Чи варто носити продукти у паперових пакетах?

2. Чому виробництво паперових пакетів шкодить для навколишнього середовища?

(Додається по 1 балу)

Відповіді:

1.      У FÖP побоюються, що поганий імідж пластика також може призвести до того, що споживачі стануть дедалі частіше використовувати папір як пакувальний матеріал. Тим часом багаторазовий пластик завдає набагато меншої шкоди екології, ніж папір - принаймні, якщо його не переробляють.

Одним з негативних прикладів екологи називають паперові пакети, які можна придбати в багатьох європейських супермаркетах. Їхній коричневий колір не означає, що вони виготовлені з переробленого паперу. Якраз навпаки: в німецькій екологічної організації Deutsche Umwelthilfe (DUH) пояснюють, що для виробництва цих пакетів використовуються особливо довгі і міцні целюлозні волокна.

2.      Як зауважують у DUH, такі волокна можуть бути отримані лише зі свіжої деревини з використанням безлічі хімічних речовин. Оскільки паперові пакети для продуктів повинні бути міцними, на їхнє виготовлення йде велика кількість вихідного матеріалу, що призводить до збільшення викидів СО2. В результаті виробництво одного паперового пакета завдає навколишньому середовищу більшої шкоди, ніж пластикового: баланс зміниться лише у тому випадку, якщо паперовий пакет буде використовуватися багаторазово.

 

Посилання на відео для перегляду:

https://youtu.be/Zeg9yN9dQ9w

6 тур.

                                          Макулатура - цінна сировина                

1. Чому важливо перейти на папір, який виготовлений з макулатури?

2. Що рекомендують екологи аби зменшити використання паперу?

1. Ще одна порада фахівців - повністю перейти на папір, вироблений з макулатури. Справа в тому, що папір з вторинної сировини дозволяє економити не лише деревину. На його виготовлення витрачається на 70 відсотків води і 60 відсотків енергії менше, ніж при виробництві паперу зі свіжої целюлози.

2. Екологи рекомендують обмежити споживання паперу - наприклад, друкувати на обох сторонах аркуша, використовувати багаторазові сумки замість паперових пакетів і ганчірки, які можна прати, замість паперових рушників. А наклейка на поштовій скриньці з написом "Будь ласка, жодної реклами" може допомогти позбутися великої кількості паперових рекламних листівок і газет, які кидають до неї.

 (Додається по 2 бали)



 

Підбиття підсумків уроку

Викладач:

Захистити навколишнє середовище може абсолютно кожен, якщо не буде викидати паперові відходи, а збере їх і здасть на переробку. Часто так відбувається, що в офісах практично невикористаний папір недбало викидається, тоді як його можна було б збирати і передавати в спеціальні пункти прийому макулатури. Такі дії не займуть багато часу, але зроблять значний внесок у збереження навколишнього середовища.

Дослідження показують, що 60 кілограмів макулатури рятують одне дерево від вирубки. Вчені всього світу вже багато років борються за те, щоб підприємства впроваджували роботу з  вторинною сировиною. Зараз це дійсно стало реальністю. Практично всі підприємства в Україні, що займаються виробництвом паперових виробів, приймають і макулатуру для вторинної переробки. Це не може не радувати, адже саме такі реальні дії зберігають ресурси планети. Поки що лідерами в області збору та переробки макулатури є країни Євросоюзу.

Немає коментарів:

Дописати коментар