«О священні води,
Будьте нашими захисниками,
Вгамуйте нашу спрагу,
Подаруйте нам блаженство і щастя,
Які вище всіх коштовностей,
Вище всіх правителів світу.
                                                               О води! Дайте нам благодатну втіху.»

                                          «Регеведа» - священна давньоіндійська книга

Вода займає 71% земної поверхні. Вона один із найпоширеніших мінералів на Землі і оточує нас скрізь. Водні джерела це океани, моря, річки, озера. Водоймища, підземні води та льодовики. Об’єм води на Землі становить 1386 млн. км. куб. Запаси води на планеті величезні, але вичерпні, а у багатьох місцях на Землі відчувається нестача її для зрошення, промисловості, пиття та інших побутових потреб. В атмосфері вона міститься у вигляді водяної пари, крапель води та кристалів льоду, а більшість її зосереджена в нижніх шарах атмосфери. Дніпро це – головне джерело України, бо його водні ресурси становлять 80% усіх водних ресурсів України. Дніпро забезпечує водою не тільки водоспоживачів у межах свого басейну, а і є головним і навіть єдиним джерелом водопостачання великих промислових центрів півдня та сходу
України.      

В зв’язку із швидким зростанням населення на Землі та його виробничої діяльності потреби у воді значно збільшилися і досягли таких масштабів що в багатьох місцях планети виник гострий дефіцит прісної води. Споживання води сягає 3500 км3 – рік. Спеціалісти прогнозують, що потреба у воді на землі зростатиме і на далі. Місто використовує води з розрахунку на одну людину 300 – 500 л – на добу, що перевищує мінімальну потребу у воді однієї людини (25л на добу). Одним з найбільших споживачів водних ресурсів є сільське господарство і на відміну від промисловості, де безповоротне водоспоживання не перевищує 20 – 25%, в сільському господарстві безповоротні втрати води найбільші (80%)
ЗАБРУДНЕННЯ ГІДРОСФЕРИ
Зміни фізичних, хімічних та біологічних властивостей внаслідок потрапляння в них шкідливих рідких, твердих та газоподібних речовин, що роблять воду не безпечною для використання, завдають шкоди суспільному господарству і здоров`ю людей це і є забруднення водних ресурсів. Масштаби забруднення водних об’єктів набувають загрозливого характеру. Джерел забруднення води багато. Це такі як: стічні води промислових, комунальних і сільськогосподарських підприємств; відходи виробництва при видобутку різних корисних копалин, води шахт, нафтопромислів, рудників; відходи деревини в деревообробній промисловості; скиди водного і залізничного транспорту.
  Основне значення у забруднені води мають виробничі стічні води. Найбільшим забрудником поверхневих і підземних вод є: чорна та кольорова металургія, хімічна промисловість, коксохімія, важке, енергетичне і транспортне машинобудування, комунальне і сільське господарство.


НАСЛІДКИ ЗАБРУДНЕННЯ ГІДРОСФЕРИ

Потрапляючи у воду, забруднювальні речовини спричинюють зниження якості (прозорість, запах, присмак) і хімічний склад (кислотність, вміст отруйних речовин). Отже, забруднення природних вод призводить до того, що вони стають непридатними для пиття, купання і навіть технічних потреб. Вода. Забруднена побутовими стоками, непридатна для водопостачання населення, бо шкідливі речовини і збудники хвороб, що в ній містяться, завдають великої шкоди здоров`ю  людей, можуть викликати інфекційні хвороби ( дизентерія, інфекційний гепатит, холера). Вживання води із вмістом більш як 1мг/л фтору призводить до руйнування емалі зубів.
        Стічні води целюлозно-паперової промисловості, що містять органічні речовини поглинають кисень з води в процесі окислення. Надають воді не приємного смаку, запаху і змінюють її колір.
        Небезпечним є забруднення води нафтопродуктами, бо вкриваючи воду плівкою нафта перешкоджає проникненню у воду кисню, чим завдає величезної шкоди мешканцям води і призводить до їх масової загибелі. Від нафти гинуть риби і ракоподібні.
        Мілководні штучні водойми та греблі і теплове забруднення є причинами цвітіння води, а це зумовлює швидке появлення синьо – зелених водоростей.
При відмиранні таких водоростей поверхня води вкривається слизовою плівкою і при цьому утворюються небезпечні токсичні речовини: фенол, індол.

                           
     Творча група учнів гуртка «Юний еколог» Понінківського професійного ліцею Полонського району Хмельницької області до Міжнародного дня «Чисті водоймища» провела дослідження і очисні роботи водоймищ, які нині перебувають у вкрай занедбаному стані через надмірне техногенне перетворення і забруднення. Метою проведеної роботи було  дослідження сучасного стану водного середовища Полонського району, визначення рівня та причин його забруднення і засоби вирішення проблем, що спричиняють високий негативний рівень забрудненості,  розв’язання проблеми очищення води.
Гуртківці провели операцію  «Чистий пляж», в ході якої узбережжя річки Хомори, яка протікає в селищі Понінка було прибране від сміття.
Після цієї операції селищний пляж набув привабливого вигляду

Таку ж роботу учні ліцею проводили і раніше. 20 квітня 2013 року в рамках щорічної акції "За чисте довкілля" та Дня благоустрою територій населених пунктів проведено суботник, в якому приймали участь учні, педагогічний колектив та технічний персонал Понінківського професійного ліцею. В результаті проведеного заходу було прибрано та вивезено сміття з парку селища та берегів річки Хомори. Адже від чистоти навколишнього світу залежить наше здоров’я вцілому.
    





Немає коментарів:

Дописати коментар